Trailers / 2026 MAXX-D 102×24 16k HD GOOSENECK BUGGY HAULER H8X102224G #142302
Unit details
2-5/16″ 30K ROUND GOOSENECK COUPLER 2-10K DROP LEG JACK 8″ CHANNEL WRAP TONGUE STAKE POCKETS AND RUB RAIL RAMP CONFIGURATIONS DIFFER DUAL BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION DRIVE OVER FENDERS SPARE MOUNT LED LIGHTS AND SEALED WIRING HARNESS
- Weight: 5205
- Coupler Type: GOOSENECK
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: STAND UP REAR RAMPS
- Jacks: 10K
- Payload: 12795
TJ's Trailers, Inc.
Gooseneck Trailer
$12,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142302 |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 24' 288" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 5R8GC2427TM142302 |
| Stock Number: | 142302 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 102x24 16k HD GOOSENECK BUGGY HAULER H8X102224G |
| Warranty: | 5 years |









