Trailers / 2026 Freedom Trailer 7×14 Tandem Axle Enclosed Trailer #87753
Unit details
concession white metal walls 7′ interior height 3×5 concession windows exterior race lights 50 amp electrical a/c rubber tread plate flooring barn style rear doors V Nose 15″ Radial Tires 32″ RV Style Side Door With Flush Lock and bar lock V-Nose With Vertical ATP Trim Dual 3500LB Spring Axle with 4″ Drop, EZ Lube Hubs, and Electric Brakes 24″ Stoneguard .080 Metal Exterior 2-5/16″ Coupler Aluminum Fenders w/ Lights 3/4″ Plywood Floor / Painted Underneath Premium 3/8″ Plywood Sidewalls 1″ x 1.5″ Tubing Walls and Ceiling Insulated Ceiling 2000 LB Tongue Jack 2″ x 4″ Tubing Main Rails 12 V Dome Lights with Switch Sidewall Vents LED Lights Wall Crossmembers 16″ On Center Floor Crossmembers 16″ On Center Roof Crossmembers 16″ On Center Screwed Metal Exterior
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 7′
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Deck: 3/4″ Plywood
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Tires: 205/75R15
- Ramp Gate: BARN STYLE REAR DOORS
- Jacks: 5K
- Premium Features: 7′ Interior RTP Floor 50 AMP Electrical Pkg A/C Extended Triple Tongue White Metal Walls and ceiling
TJ's Trailers, Inc.
Cargo Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 87753 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | RED POLYCORE |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 5WKBE1423T1087753 |
| Stock Number: | 87753 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Freedom Trailer |
| Model: | 7x14 Tandem Axle Enclosed Trailer |
| Warranty: | 5 years |














