Trailers / 2026 MAXX-D 102X24 GOOSENECK POWER TILT EQUIPMENT TRAILER- T8B10224G
Unit details
18K GVRW
2-5/16″ 30K ROUND GOOSENECK COUPLER
2-10K DROP LEG JACKS
IBEAM NECK WITH FRONT TOOLBOX, WINCH PLATE AND SPARE MOUNT
6X2 1/4″ TUBE FRAME
3″ CHANNEL ON 12″ CENTERS
STAKE POCKETS AND RUB RAILS, PIPE SPOOLS
NO STATIONARY DECK
2- 8K ELECTRIC/HYDRAULIC DISC BRAKES
TORSION SPRING SUSPENSION 22.5* UP ON 2 AXLES
215/75R17.5 H TIRES FOR 2- 8K AXLES
DRIVE OVER FENDERS
2X8 TREATED WOOD FLOOR
FLUSHMOUNT LED LIGHTS WITH SEALED WIRING HARNESS
WIRELESS REMOTE WITH HYDRAULIC POWER OPTIONS AND NOCO BATTERY CHARGER
SPARE TIRE AND MOUNT
TJ's Trailers, Inc. 7062
Gooseneck Trailer
$16,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 141918 |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 24' x 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| Payload: | 13000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Payload: | 13000 lbs |
| Length: | 24' |
| Width: | 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | 2" |
| Tail: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 5R8GC2428TM141918 |
| Stock Number: | 141918 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 102X24 GOOSENECK POWER TILT EQUIPMENT TRAILER- T8B10224G |
| Warranty: | 5 years |