GET A QUOTE
×MAXX-D 102x24 16k HD GOOSENECK BUGGY HAULER H8X102224G
Our Price: $12,795


Share:
| SPECIFICATIONS | |
| Status: | In Stock |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Condition: | New |
| Size: | 24' x 102" |
| VIN: | 5R8GC2427TM142302 |
| Color: | BLACK |
| Category: | Gooseneck Equipment Trailer |
| Make: | MAXX-D |
| Type: | Trailer |
| Model: | 102x24 16k HD GOOSENECK BUGGY HAULER H8X102224G |
| Fenders: | fenders |
| Weight: | 5205 |
| GVWR: | 18000 |
| Coupler Type: | GOOSENECK |
| InteriorHeight: | interior Height |
| Axles: | 2 |
| Coupler Descr: | 2-5/16" |
| BrakeType: | brake Type |
| WallMaterial: | wall Material |
| Deck: | deck |
| Lighting: | LED |
| Crossmembers: | crossmembers |
| Standard Options: | 2-5/16" 30K ROUND GOOSENECK COUPLER 2-10K DROP LEG JACK 8" CHANNEL WRAP TONGUE STAKE POCKETS AND RUB RAIL RAMP CONFIGURATIONS DIFFER DUAL BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION DRIVE OVER FENDERS SPARE MOUNT LED LIGHTS AND SEALED WIRING HARNESS |
| AxleLube: | axle Lube |
| DeckHeight: | deck Height |
| SafetyFeatures: | safety Features |
| Suspension: | suspension |
| AxleMake: | axle Make |
| Electronics: | electronics |
| Frame: | frame |
| Tail: | DOVETAIL |
| Warranty: | 5 YEARS |
| Wheels: | wheels |
| Tires: | tires |
| GAWR: | 8000 |
| Ramp Gate: | STAND UP REAR RAMPS |
| Storage: | storage |
| Jacks: | 10K |
| DeckHeightFtIn: | deck Height |
| PremiumFeatures: | premium Features |
| Payload: | 12795 |
| FrameType: | frame Type |
| CargoControl: | cargo Control |
| PowerAccessories: | power Accessories |
| Payload: | 12795 |
*Customer is responsible for registering with the DMV within 30 days of purchase. There is no sales tax on trailers sold in North Carolina. Tax and tag will be paid directly to DMV in your state of residence, where applicable.
*Please call to verify availability. While every effort is made to ensure the accuracy of this data, we are not responsible for any errors or omissions regarding pricing, specs, vehicle photos, accessories, parts or equipment. Photos are stock and the actual trailer may have variances in appearance. Please verify any information in question with the dealership directly. All prices do not include taxes, documentation, and licensing fees. Dealer is not responsible for pricing errors. There is a service fee of 3.5% on the transaction amount on all card transactions, which is not greater than our cost of acceptance.