GET A QUOTE
×Anderson 82X16 5T LOW HAUL EQUIPMENT TRAILER
Our Price: $5,995















Share:
| SPECIFICATIONS | |
| Status: | In Stock |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Condition: | New |
| Size: | 16' x 82" |
| VIN: | 4YNBN1629TC105687 |
| Color: | GRAY |
| Category: | Equipment Trailer |
| Make: | Anderson |
| Type: | Trailer |
| Model: | 82X16 5T LOW HAUL EQUIPMENT TRAILER |
| Weight: | 3300 |
| GVWR: | 9990 |
| Coupler Type: | BUMPER PULL |
| Axles: | 2 |
| Coupler Descr: | 2-5/16" |
| Lighting: | LED |
| Standard Options: | 9950 GVRW 2-5/16" ADJUSTABLE COUPLER 7K TOP WIND JACK 6" WRAPPED CHANNEL TONGUE 3" CHANNEL CROSS MEMBERS 3" CHANNEL CROSSMEMBERS ON 16" CENTERS 9X72" DIAMOND PLATE FENDERS DUAL 5200LB DROP BRAKE AXLES 225/75R15 LR D TIRES/WHEELS LED LIGHTS POWDERCOAT PAINT 5' KNIFE EDGE WOOD COVERED FOLD DOWN, SPRING ASSIST RAMPS |
| Tail: | DOVETAIL |
| Warranty: | 5 YEARS |
| GAWR: | 5200 |
| Ramp Gate: | STAND UP RAMPS |
| Jacks: | 10K |
| Payload: | 6690 |
| Payload: | 6690 |
*Customer is responsible for registering with the DMV within 30 days of purchase. There is no sales tax on trailers sold in North Carolina. Tax and tag will be paid directly to DMV in your state of residence, where applicable.
*Please call to verify availability. While every effort is made to ensure the accuracy of this data, we are not responsible for any errors or omissions regarding pricing, specs, vehicle photos, accessories, parts or equipment. Photos are stock and the actual trailer may have variances in appearance. Please verify any information in question with the dealership directly. All prices do not include taxes, documentation, and licensing fees. Dealer is not responsible for pricing errors. There is a service fee of 3.5% on the transaction amount on all card transactions, which is not greater than our cost of acceptance.