Trailers / 2026 Timpte 7X24 14K SPLIT TILT ALUMINUM EQUIPMENT TRAILER 1424STTB #003538
Unit details
14000LB GVRW 11000 PAYLOAD CAPACITY 18′ TILT, 4′ STATIONARY 82-3/8″ DECK WIDTH 12 DEGREE LOAD ANGLE 56″ TONGUE 225/75R15 10 PLY TIRES WITH ALUMINUM WHEELS RUBBER TORSION SUSPENSION ELECTRIC SELF ADJUSTING BRAKES SIDE CRANK 12K JACK LED LIGHTS 18 STAKE POCKETS 2-5/16″ COUPLER
- Weight: 3000
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: TILT
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: TILT
- Jacks: 12K
- Payload: 11000
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$14,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 003538 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | ALUMINUM |
| Length x Width: | 24' 288" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 1TDU22726TE003538 |
| Stock Number: | 003538 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Timpte |
| Model: | 7X24 14K SPLIT TILT ALUMINUM EQUIPMENT TRAILER 1424STTB |
| Warranty: | 3 years |