4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 1TDU22328TE003465 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | Timpte |
| Model: | 7x20 14K SPLIT TILT ALUMINUM EQUIPMENT TRAILER 1420STTB |
| Length: | 20' or 240" |
| Width: | 6' or 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | ALUMINUM |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 003465 |
14000LB GVRW 11320 PAYLOAD CAPACITY 16' TILT, 4' STATIONARY 82-3/8" DECK WIDTH 12 DEGREE LOAD ANGLE 56" TONGUE 225/75R15 10 PLY TIRES WITH ALUMINUM WHEELS RUBBER TORSION SUSPENSION ELECTRIC SELF ADJUSTING BRAKES SIDE CRANK 12K JACK LED LIGHTS 18 STAKE POCKETS 2-5/16" COUPLER