Trailers / 2026 Timpte 102X24 ALUMINUM DECKOVER EQUIPMENT TRAILER #003288
Unit details
102″ OVER DECK WIDTH 29’8″ OVERALL LENGTH 56″ TONGUE RAMPS 5′ DECK HEIGHT 35″ LOAD ANGLE 14 DEGREES 24′ DECK LENGTH 54″ DOVETAIL LENGTH 16″ WHEELS 225/75R15 10 PLY TIRES 6 LUG BOLTS PER WHEEL RUBBER TORSION SUSPENSION ELECTRCI SELF ADJUSTING BRAKES AJUSTABLE COUPLER 2-5/16″ BALL SIDE CRANK 12K JACK 14 STAKE POCKETS LED LIGHTS 14000 GVRW TRAILER WEIGHT 3520LBS PAYLOAD 10480
- Weight: 3520
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: MEGA RAMPS
- Payload: 10480
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$18,395Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 003288 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | ALUMINUM |
| Length x Width: | 20' 240" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 1TDU23029TE003288 |
| Stock Number: | 003288 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Timpte |
| Model: | 102X24 ALUMINUM DECKOVER EQUIPMENT TRAILER |
| Warranty: | 3 years |