Trailers / 2026 Timpte 1020 Aluminum Car Hauler 10k #003513
Unit details
TRAILER WEIGHT 2420 LBS PAYLOAD 7580 LBS 85-1/4″ BETWEEN FENDERS 19’6″ FULL DECK LENGTH 24’6″ OVERALL LENGTH 61″ TONGUE LENGTH 24″ DECK HEIGHT 225/75R15 10 PLY TIRES 15″ WHEELS 6 LUGS TORSION AXLES ELECTRIC SELF ADJUSTING BRAKE ASSEMBLIES SIDE CRANK 2K JACK 4 MOVEABLE D RINGS- L TRACK ON BOTH SIDES 4 STAKE POCKETS LED LIGHTS
- Weight: 2420
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: EZ LOAD
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: EZLOAD
- Jacks: 12K
- Payload: 7580
TJ's Trailers, Inc.
Car Hauler Trailer
$11,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 003513 |
| Trailer Type: | Car Hauler Trailer |
| Color: | ALUMINUM |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 1TDU22528TE003513 |
| Stock Number: | 003513 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Timpte |
| Model: | 1020 Aluminum Car Hauler 10k |
| Warranty: | 3 years |