Trailers / 2026 Sporthaven Aluminum Utility Deluxe AUT716TD #46858
Unit details
Construction Specs Fluted Aluminum Tube Tongue, Tongue Supports, Frame & Crossmembers 2″ x 2″ Top Deck Rail 2″ x 2″ Top Deck Rail Uprights 5/4″ x 6″ Slip Resistant Aluminum Decking All Aluminum 4′ Rear Ramp Component Specs LED Lights 15″ Silver Powder Coated Wheels 15″ Radial Tires 3,500 lb Capacity Axles 4″ Drop Axles Double Eye Spring Suspension 7,000 lb Capacity Zinc Plated Coupler 7,600 lb Capacity, 30″ Zinc Plated Safety Chains 2,500 lb capacity Zinc Plated Pad Jack Misc Specs 7-Way Round Wiring Harness 2″ Ball Compatible Electric Brakes On Both Axles 13″ Hitch Height 17″ Deck Height 13″ Rail Height Above the Deck 7,000 lb Gross Vehicle Weight Restriction (GVWR)
- Weight: 1000
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Tires: 205/75R15
- Ramp Gate: FOLD REAR RAMP GATE
- Jacks: 2.5K
- Payload: 6000
TJ's Trailers, Inc.
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 46858 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | ALUMINUM |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 590AU212XT0046858 |
| Stock Number: | 46858 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Sporthaven |
| Model: | Aluminum Utility Deluxe AUT716TD |
| Warranty: | 3 years |