4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 590AU2128T0046857 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | Sporthaven |
| Model: | Aluminum Utility Deluxe AUT716TD |
| Length: | 16' or 192" |
| Width: | 7' or 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | ALUMINUM |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 46857 |
Construction Specs Fluted Aluminum Tube Tongue, Tongue Supports, Frame & Crossmembers 2" x 2" Top Deck Rail 2" x 2" Top Deck Rail Uprights 5/4" x 6" Slip Resistant Aluminum Decking All Aluminum 4' Rear Ramp Component Specs LED Lights 15" Silver Powder Coated Wheels 15" Radial Tires 3,500 lb Capacity Axles 4" Drop Axles Double Eye Spring Suspension 7,000 lb Capacity Zinc Plated Coupler 7,600 lb Capacity, 30" Zinc Plated Safety Chains 2,500 lb capacity Zinc Plated Pad Jack Misc Specs 7-Way Round Wiring Harness 2" Ball Compatible Electric Brakes On Both Axles 13" Hitch Height 17" Deck Height 13" Rail Height Above the Deck 7,000 lb Gross Vehicle Weight Restriction (GVWR)