Trailers / 2026 Sporthaven Aluminum Utility AUT510 #46847
Unit details
Construction Specs Fluted Aluminum Tube Tongue, Tongue Supports, Frame & Crossmembers 2″ Wide Top Deck Rail 2″ x 2″ Top Deck Rail Uprights 6″ Slip Resistant Aluminum Decking All Aluminum 4′ Rear Ramp Component Specs LED Lights 15″ Aluminum Wheels 15″ Radial Tires 3,500 lb Capacity Axles Torsion Axles 5′ & 6′ Models Double Eye Spring Suspension 7′ Models 3,500 lb Capacity Zinc Plated Couplers 3,200 lb Capacity, 27″ Safety Chains 1,000 lb capacity Swivel Wheel Jack Misc Specs 4-Way Flat Wiring Harness 2″ Ball 14″ Hitch Height 17″ Deck Height 13″ Rail Height Above the Deck 2,990 lb Gross Vehicle Weight Restriction (GVWR)
- Weight: 490
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: FOLDING REAR RAMP GATE
- Jacks: 2.5K
- Premium Features: *trailer has the upgraded folding gate which is NOT pictured in the photos.
- Payload: 2500
TJ's Trailers, Inc.
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 46847 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | ALUMINUM |
| Length x Width: | 8' 96" x 5' 60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Length: | 8' 96" |
| Width: | 5' 60" |
Additional Information
| VIN: | 590AU1215T0046847 |
| Stock Number: | 46847 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Sporthaven |
| Model: | Aluminum Utility AUT510 |
| Warranty: | 3 years |