Trailers / 2026 Sporthaven 5×8 Aluminum Utility Deluxe #40927
Unit details
Construction Specs Fluted Aluminum Tube Tongue, Tongue Supports, Frame & Crossmembers 2″ Wide Top Deck Rail 2″ x 2″ Top Deck Rail Uprights 6″ Slip Resistant Aluminum Decking All Aluminum 4′ Rear Ramp Component Specs LED Lights 15″ Aluminum Wheels 15″ Radial Tires 3,500 lb Capacity Axles Torsion Axles 5′ & 6′ Models Double Eye Spring Suspension 7′ Models 3,500 lb Capacity Zinc Plated Couplers 3,200 lb Capacity, 27″ Safety Chains 1,000 lb capacity Swivel Wheel Jack Misc Specs 4-Way Flat Wiring Harness 2″ Ball 14″ Hitch Height 17″ Deck Height 13″ Rail Height Above the Deck 2,990 lb Gross Vehicle Weight Restriction (GVWR)
- Weight: -2110
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: FOLDING RAMP GATE
- Jacks: 2K
- Payload: 2550
TJ's Trailers, Inc.
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 40927 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | ALUMINUM |
| Length x Width: | 8' 96" x 5' 60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 440 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 440 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Length: | 8' 96" |
| Width: | 5' 60" |
Additional Information
| VIN: | 590231217T0040927 |
| Stock Number: | 40927 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Sporthaven |
| Model: | 5x8 Aluminum Utility Deluxe |
| Warranty: | 3 years |