Trailers / 2026 MAXX-D 83×20 HD IBEAM EQUIPMENT TRAILER EHX8320 14K GVRW #142303
Unit details
2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 10K DROP LEG JACK I BEAM TONGUE WITH TOOLBOX 8″X10LB I BEAM FRAME 3″ IBEAM CROSSMEMBERS 16″ ON CENTER 2′ DOVETAIL WITH STAND UP MESH OVER RAMPS DUAL ELECTRIC BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION HD TANDEM FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR FLISHMOUNT LED LIGHTS WITH SEALED WIRING SPARE MOUNT STAKE POCKETS, RUB RAILS AND PIPE SPOOLS
- Weight: 3400
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: STAND UP REAR RAMPS
- Jacks: 10K
- Payload: 10600
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$7,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142303 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2029TM142303 |
| Stock Number: | 142303 |
| Year: | 2026 |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | 83x20 HD IBEAM EQUIPMENT TRAILER EHX8320 14K GVRW |
| Warranty: | 5 years |