Trailers / 2026 MAXX-D 83×20 10k CHANNEL CAR HAULER- N6X #142290
Unit details
9990 GVRW 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 5″ CHANNEL WRAP TONGUE WITH TOOLBOX 5″ CHANNEL FRAME 3″ CHANNEL ON 16″ CENTER CROSSMEMBERS NO STAKE POCKETS OR RUB RAIL 4′ SPLIT TAIL 72X22″ TUBE RAMPS WITH STOPPERS 2-5.2K BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION 225/75r15 D TIRES DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 1/8″ DIAMOND PLATE STEEL FLOOR FLUSH MOUNT LED LIGHTS AND SEALED WIRING HARNESS 2- EXTRA 1/2″ BULLNOSE D RINGS WINCH PLATE IN FRONT 2 ROWS E TRACK ON FLOOR 2 IN FLOOR LIGHTS SPARE MOUNT DIAMOND PLATE RUNNING BOARDS REAR SUPPORT STANDS
- Weight: 2600
- Coupler Type: Bumper Pull
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 year warranty *see disclosures
- Ramp Gate: Pull Out Ramps
- Payload: 7390
TJ's Trailers, Inc.
Car Hauler Trailer
$10,295Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142290 |
| Trailer Type: | Car Hauler Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2024TM142290 |
| Stock Number: | 142290 |
| Year: | 2026 |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | 83x20 10k CHANNEL CAR HAULER- N6X |
| Warranty: | 5 years |