Trailers / 2026 MAXX-D 83X18 10K TANDEM AXLE UTILITY TRAILER- U4X #141446
Unit details
2 5/16′ ADJUSTABLE COUPLER 7K DROP-LEG JACK 5′ CHANNEL WRAP TONGUE 2X3X3/16′ ANGLE FRAME 2X3X3/16′ ANGLE CROSSMEMBERS 2′ SQ TUBE TOP RAILS 1′ DOVETAIL/4′ EQUIPMENT SPRING GATE 2-5.2K BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION ST225/75R15 D RADIAL TIRES DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR FLUSHMOUNT LED’S/STANDARD WIRING
- Weight: 2750
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: 1′ DOVETAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: 48″ RAMP GATE
- Jacks: 7K
- Payload: 7240
TJ's Trailers, Inc.
Utility Trailer
$5,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 141446 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 18' 216" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BU182XTM141446 |
| Stock Number: | 141446 |
| Year: | 2026 |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | 83X18 10K TANDEM AXLE UTILITY TRAILER- U4X |
| Warranty: | 5 years |