Trailers / 2026 MAXX-D 83X16 TANDEM AXLE TELESCOPIC DUMP TRAILER DTX8316 #133840
Unit details
16,000 GVWR 2 5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 1-10K DROP-LEG JACK I-BEAM TONGUE WITH TOOLBOX 8″ X 15LB I-BEAM FRAME WITH TELESCOPING CYLINDER 3″ CHANNEL ON 12″ CENTERS 21″ SOLID SIDES ON DUMP TRAILER 7′ SLIDE-IN RAMPS 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION (4) ST215/75R17.5 H TIRES FOR 2-8K DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 10 GAUGE FLOOR AND SIDES FLUSHMOUNT LED’S / STANDARD SEALED WIRING HARNESS WET BLACK & PRIMER PULL BACK TARP SYSTEM SINGLES (1) SPARE ST215/75R17.5 H TIRE WIRELESS REMOTE W/HYD&POWER OPTIONS W/ NOCO BATTERY CHARGERS SPLIT/SPREADER GATE STANDARD REAR SUPPORT STANDS SPARE MOUNT AGM GROUP 31 BATTERY
- Weight: 5375
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: RAMPS
- Jacks: 10K
- Payload: 10625
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 133840 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BD1623TM133840 |
| Stock Number: | 133840 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 83X16 TANDEM AXLE TELESCOPIC DUMP TRAILER DTX8316 |
| Warranty: | 5 years |