Trailers / 2026 MAXX-D 83X16 GOOSENECK DUMP TRAILER DJX8316 #141271
Unit details
2-5/16″ 30K ROUND GOOSENECK COUPLER STANDARD HEIGHT IBEAM FRAME WITH 6X20 HOIST 215/75R17.5 WHEELS AND 16 PLY TIRES DUAL HYDRAULIC JACKS (CHECK OPTIONS) 8″X15LB IBEAM FRAME I BEAM FRAME WITH 6X20 HOIST 3″ CHANNEL ON 12″ CENTERS DUAL 8K ELECTRIC BRAKE AXLES 7′ SLIDE IN RAMPS SLIPPER SPRING SUSPENSION DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 7 GAUGE FLOOR AND 10 GAUGE SIDES FLUSHMOUNT LEDS AND SEALED WIRING HARNESS PULL BACK TARP SYSTEM NOCO BATTERY CHARGER SPARE MOUNT SPLIT/SPREADER GATE WIRELESS REMOTE
- Weight: 5680
- Coupler Type: GOOSENECK
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: RAMPS
- Jacks: HYDRAULIC
- Payload: 12320
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$18,195Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 141271 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8GD1620TM141271 |
| Stock Number: | 141271 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 83X16 GOOSENECK DUMP TRAILER DJX8316 |
| Warranty: | 5 years |