Trailers / 2026 MAXX-D 83X14 TANDEM AXLE DUMP TRAILER DJB8314/ DJX8314 17.5K GVRW #141830
Unit details
*SCRATCH/DENT SPECIAL. MINOR SCRATCHED ON REAR DOOR PANEL. DOES NOT AFFECT WARRANTY OR OPERATION- COSMETIC ONLY! 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 1-10K DROP LEG JACK I BEAM TONGUE WITH TOOLBOX 8″X15LB IBEAM MAIN FRAME WITH 6X20 HOIST 3″ CHANNEL ON 12″ CENTER CROSS MEMBERS SOLID SIDES 7′ SLIDE IN RAMPS DUAL BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 7 GA FLOOR AND 10 GA SIDES LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS PULL BACK TARP SPARE WIRELESS REMOTE SPARE MOUNT REAR SUPPORT STANDS
- Weight: 6135
- Coupler Type: Bumper Pull
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 year warranty *see disclosures
- Ramp Gate: Rear pull out ramps
- Premium Features: *SCRATCH/DENT SPECIAL. MINOR SCRATCHED ON REAR DOOR PANEL. DOES NOT AFFECT WARRANTY OR OPERATION- COSMETIC ONLY!
- Payload: 11365
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$12,395Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 141830 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BD1423TM141830 |
| Stock Number: | 141830 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 83X14 TANDEM AXLE DUMP TRAILER DJB8314/ DJX8314 17.5K GVRW |
| Warranty: | 5 years |