Trailers / 2026 MAXX-D 102X24 POWER TILT EQUIPMENT TRAILER- T8B10224/T8X10224 17.5K GVRW #142799
Unit details
2 5/16′ ADJUSTABLE COUPLER 8′ CHANNEL WRAP TONGUE WITH TOOLBOX 6X2 1/4′ TUBE FRAME 3′ CHANNEL ON 12′ CENTERS STAKE POCKETS AND RUBRAIL NO STATIONARY/KNIFE EDGE REAR 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLES TORSION SPRING SUSPENSION 22.5* UP ON 2 AXLES ST215/75R17.5 H RADIAL TIRES ON SINGLES DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR
- Weight: 5820
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: TILT
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: TILT
- Jacks: HYDRAULIC
- Payload: 11680
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$15,595Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142799 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 24' 288" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2426TM142799 |
| Stock Number: | 142799 |
| Year: | 2026 |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | 102X24 POWER TILT EQUIPMENT TRAILER- T8B10224/T8X10224 17.5K GVRW |
| Warranty: | 5 years |