Trailers / 2026 MAXX-D 102X24 CHANNEL POWER TILT T8B10224 #142803
Unit details
T8B10224 24′ x 102″ 16K Channel Power Tilt 2 5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 1-HYDRAULIC JACK 8″ CHANNEL WRAP TONGUE WITH TOOLBOX 6X2 1/4″ TUBE FRAME 3″ CHANNEL ON 12″ CENTERS STAKE POCKETS, RUBRAILS AND PIPE SPOOLS KNIFE EDGE REAR 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLES TORSION SPRING SUSPENSION 22.5* UP ON 2 AXLES (4) ST215/75R17.5 H TIRES FOR 2-8K DRIVE-OVER FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR FLUSHMOUNT LED’S / STANDARD SEALED WIRING HARNESS WET BLACK & PRIMER 4x EXTRA 5/8″ BULL-NOSE D-RINGS BETWEEN FENDERS (1) SPARE ST215/75R17.5 H TIRE WINCH PLATE IN FRONT TOOL TRAY BEHIND TOOLBOX
- Weight: 5820
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: TILT
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: KNIFE EDGE (TILT)
- Jacks: HYDRAULIC
- Payload: 11680
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$15,595Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142803 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 24' 288" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2424TM142803 |
| Stock Number: | 142803 |
| Year: | 2026 |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | 102X24 CHANNEL POWER TILT T8B10224 |
| Warranty: | 5 years |