Trailers / 2026 MAXX-D 102×22 POWER TILT DECKOVER EQUIPMENT TRAILER T8X10222 #132733
Unit details
2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 8″ CHANNEL WRAPPED TONGUE WITH TOOLBOX 6X2-1/4″ TUBE FRAME 3″ CHANNEL AND 12″ CENTERS STAKE POCKETS WITH RUB RAIL NO STATIONARY DUAL 8K ELECTRIC BRAKE AXLES TORSION SPRING SUSPENSION 215/75r17.5 LR H RADIAL TIRES DOBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR
- Weight: 5240
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Jacks: 10K
- Payload: 10760
TJ's Trailers, Inc. 7062
Equipment Trailer, Tilt Deck Trailer
$14,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 132733 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer, Tilt Deck Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 22' 264" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC222XTM132733 |
| Stock Number: | 132733 |
| Year: | 2026 |
| Model: | 102x22 POWER TILT DECKOVER EQUIPMENT TRAILER T8X10222 |
| Warranty: | 5 years |