Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 7X22 PARTIAL TILT EQUIPMENT TRAILER 16K GVRW #002692
Unit details
DUAL BRAKE AXLES MULTI LEAF SLIPPER SPRING SUSPENSION 6″ CHANNEL WRAPPED TONGUE 2-5/16″ COUPLER 12K TOP WIND JACK 6″ CHANNEL FRAME 3″ CROSS MEMBERS STOP RAIL 2″ TREATED PINE DECK REMOVEABLE DOUBLE BROKE FENDERS STAKE POCKETS 7 WAY PLUG LED LIGHTING SEALED WIRING HARNESS 16′ TILT 12 DEGREE TILT ANGLE 8000LB HYBRID BRAKE AXLES 11,860LBS PAYLOAD CAPACITY
- Weight: 4140
- Coupler Type: BUMPERPULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Payload: 11860
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$8,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 002692 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GREY |
| Length x Width: | 22' 264" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 7X8BT2225TS002692 |
| Stock Number: | 002692 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | 7X22 PARTIAL TILT EQUIPMENT TRAILER 16K GVRW |
| Warranty: | 3 years |