Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 7X20 PARTIAL TILT EQUIPMENT TRAILER 16K GVRW #003203
Unit details
DUAL BRAKE AXLES MULTI LEAF SLIPPER SPRING SUSPENSION 6″ CHANNEL WRAPPED TONGUE 2-5/16″ COUPLER 12K TOP WIND JACK 6″ CHANNEL FRAME 3″ CROSS MEMBERS STOP RAIL 2″ TREATED PINE DECK REMOVEABLE DOUBLE BROKE FENDERS STAKE POCKETS 7 WAY PLUG LED LIGHTING SEALED WIRING HARNESS 16′ TILT 12 DEGREE TILT ANGLE 8000LB HYBRID BRAKE AXLES 11,860LBS PAYLOAD CAPACITY
- Weight: 4030
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: TILT
- Jacks: 10K
- Payload: 11970
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$8,395Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 003203 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 7X8BT2029TS003203 |
| Stock Number: | 003203 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | 7X20 PARTIAL TILT EQUIPMENT TRAILER 16K GVRW |
| Warranty: | 3 years |