Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 7X16 TANDEM AXLE CAR HAULER 7K GVRW #001101
Unit details
82″ WIDTH SELF ADJUSTING BRAKES MULTILEAF SPRING W/ EQUALIZER 5″ CHANNEL WRAP TONGUE 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER SAFETY CHAINS 5″ FACTORY CHANNEL FRAME 3″ FACTORY CHANNEL CROSS MEMBERS 2″ TREATED PINE DECK REMOVEABLE DOUBLE BROKE FENDERS 5′ SLIDE IN RAMPS 2′ DIAMOND PLATE DOVETAIL LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS
- Weight: 1825
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: SLIDE IN REAR RAMPS
- Jacks: 8K
- Payload: 5175
TJ's Trailers, Inc.
Car Hauler Trailer
$3,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 001101 |
| Trailer Type: | Car Hauler Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 7X8BC1620TS001101 |
| Stock Number: | 001101 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | 7X16 TANDEM AXLE CAR HAULER 7K GVRW |
| Warranty: | 3 years |