Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 102X21 DECKOVER EQUIPMENT TRAILER 154165SBMR
Unit details
15.4K-2-7000 LB CAMBERED AXLES WITH QUICK LUBE HUBS
SELF ADJUSTING ELECTRIC BRAKES
MILTI LEAF SUSPENSION WITH EQUALIZER
ENGINEERED BEAM
21K ADJUSTABLE COUPLER 2-5/16:
3/8 GRADE SAFETY CHAINS
12K SINGLE DROP LEG JACK
10″ IBEAM 12LB MAIN FRAME
3″ CHANNEL CROSSMEMBERS
TREATED PINE FLOOR
5′ FULL WIDTH MEGA RAMPS
5′ SELF CLEANING DOVETAIL
STAKE POCKETS ON BOTH SIDES 24″ ON CENTER
3/8″X2 RUB RAIL DOWN BOTH SIDES WITH 1.5″ PIPE SPOOLS 24″ ON CENTER
7 WAY RV PLUG
RECESSED LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS
215/75R17.5 LR H
INTEGRATED TOOLBOX
POWDER COAT PAINT
2 RETRACABLE STEPS
16′ DECK, 5′ DOVETAIL
TJ's Trailers, Inc. 7062
Equipment Trailer
$9,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 003711 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 21' x 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 11000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 11000 lbs |
| Length: | 21' |
| Width: | 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 10K |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mammoth Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7X8BF2129TS003711 |
| Stock Number: | 003711 |
| Year: | 2026 |
| Model: | 102X21 DECKOVER EQUIPMENT TRAILER 154165SBMR |
| Warranty: | 3 years |