Trailers / 2026 Covered Wagon 7×14 16k Tandem Axle Dump Trailer 2′ SIDE WALLS #98618
Unit details
Dual 8k Axles 42 degree dump angle 11 gauge 4×2 tube sidewall frame 14 gauge 4×2 tube uprights 6″ Channel Frame 10 gauge metal floor 12 gauge metal sidewalls Rear Double Swing Doors 12 Volt Interstate deep cycle battery Lockable Pump and Battery Box 110 Volt battery charger 4 D Rings 6′ Ramp Package DOT approved lighting system Spare tire and mount 12k Drop Leg Jack Tarp kit Approx Payload 9140lbs 17.5″ wheels with 16 Ply Tires
- Weight: 5020
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 24″
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Deck: Steel
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: RAMPS
- Jacks: 10K
- Payload: 10980
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$11,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 98618 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 53FBN1620TF098618 |
| Stock Number: | 98618 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 7x14 16k Tandem Axle Dump Trailer 2' SIDE WALLS |
| Warranty: | 3 years |