Trailers / 2026 Covered Wagon 5×10 Single Axle Enclosed Trailer
Unit details
24″ OC Crossmembers
Aluminum exterior
2k Jack
1×1 1/2″ tubing on roof members
Semi Screweless exterior
5 foot interior height (standard)
3/4 inch Stabledeck floors
3/8 inch Stabledeck walls
11 ga/ 3 inch steel main frame
1 piece roof
2ft v nose with 16inch ATP stoneguard
2990lb leaf spring drop axle
ST205 15 inch radial tires
Steel wheels (standard)
4 way flat plug
Cobra lined rear hoop and tongue
Automatic interior LED overhead light
Thermacool ceiling liner
TJ's Trailers, Inc. 7062
Cargo Trailer
$3,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 107094 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 10' x 5' |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1710 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1710 lbs |
| Length: | 10' |
| Width: | 5' |
| Interior Height: | 60" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Ramp: | Ramp Door |
Additional Information
| VIN: | 53FBE1016TF107094 |
| Stock Number: | 107094 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 5x10 Single Axle Enclosed Trailer |
| Warranty: | 3 years |