Trailers / 2026 Anderson 82X16 5T LOW HAUL EQUIPMENT TRAILER #105687
Unit details
9950 GVRW 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 7K TOP WIND JACK 6″ WRAPPED CHANNEL TONGUE 3″ CHANNEL CROSS MEMBERS 3″ CHANNEL CROSSMEMBERS ON 16″ CENTERS 9X72″ DIAMOND PLATE FENDERS DUAL 5200LB DROP BRAKE AXLES 225/75R15 LR D TIRES/WHEELS LED LIGHTS POWDERCOAT PAINT 5′ KNIFE EDGE WOOD COVERED FOLD DOWN, SPRING ASSIST RAMPS
- Weight: 3300
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: STAND UP RAMPS
- Jacks: 10K
- Payload: 6690
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$5,995Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 105687 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 4YNBN1629TC105687 |
| Stock Number: | 105687 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anderson |
| Model: | 82X16 5T LOW HAUL EQUIPMENT TRAILER |
| Warranty: | 5 years |