Trailers / 2025 Doolittle Trailer 82×22 Xtreme Equipment Trailer #72537
Unit details
14k GVRW Mini Mammoth Ramps 82in Deck Width Heavy Duty Diamond Plate Teardrop Fenders 10K Removable Jack on 14K 4 Heavy Duty D-Rings LED Lights Adjustable 2 5/16 in Coupler 27in Removable Safety Chains with Weather Hangers Fabricated Fender Gussets (Front & Back) 2 in Treated Pine Floor 6in Front Pipe Bump Rail Floor Double Screwed Every 4ft Break-A-Way Switch With Battery Diamond Plate Step To Deck On Each Side E-Z Lube Hubs White Spoke Wheels 7 Way RV Plug Acid Etching Phosphate Wash System Deburred and Hand Prepped Before Painting Stake Pocket Tie Downs Slipper Spring Suspension or 14K EZ Steps Finish is a 2 Component Epoxy Primer and 2 Component Polyurethane Paint
- Weight: 3250
- Coupler Type: bumper pull
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Deck: Pressure Treated, Sealed wood
- Lighting: led
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: MINI MAMMOTH RAMPS
- Jacks: 8K
- Payload: 10750
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 72537 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | RED |
| Length x Width: | 22' 264" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 1DGRS2229SM072537 |
| Stock Number: | 72537 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailer |
| Model: | 82x22 Xtreme Equipment Trailer |
| Warranty: | 5 years |