Trailers / 2025 Doolittle Trailer 82×22 EZ Loader GT Equipment Trailer 16k GVRW #73068
Unit details
Variable Rate Valve to Control Tilt Function Very Low Load Angle Wrapped Tongue w/ Step to Deck Stake Pocket Tie-Downs & Chain Sliders Along Both Sides Stake Pockets with 3/8′ Rub Rail 2′ Treated Pine Pre-Wired 7-Way RV Plug Slipper Spring Suspension Break-Away Switch w/ Battery LED Lights Colors: Black, Red and Grey 35′ Grade 70, Removable Safety Chains Removable w HD Hooks 6′ High Bump Rail Deburred and Hand Prepped Before Painting Bolted on 12k Dropleg Jack EZ Steps 4 Heavy Duty D-Rings 3′ Channel Crossmembers on 16′ Centers Finish is a 2 Component Epoxy Primer & 2 Component Polyurethane Paint Removable Safety Chains with Weather Hangers
- Weight: 3300
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Deck: Pressure Treated Wood
- Lighting: LED
- Tail: TILT
- Warranty: 5 YEARS
- Tires: 215/75/17.5 16 Ply
- Ramp Gate: TILT
- Jacks: 12K
- Premium Features: Manufacturer Closeout Special!
- Payload: 12700
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 73068 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 22' 264" x 6' 82" |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 1DGRS2225SM073068 |
| Stock Number: | 73068 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailer |
| Model: | 82x22 EZ Loader GT Equipment Trailer 16k GVRW |
| Warranty: | 5 years |