Trailers / 2025 Doolittle Trailer 82×14 14k GVRW Dump Trailer 24″ Sidewalls #73142
Unit details
Fully Sealed Bumper w Flush Mount LED Lights Wireless Remote 1.5′ X 3/8′ Heavy Duty Tie Rail 3″ x 6′ x 1/4″ Tubed Frame (39% Heavier Than 8″ Ten Pound I-Beam) 6 Hole Adjustable Zinc Coated Cast Coupler EZ Steps On All Four Corners 12V Maintenance Charger/ 110 Hookup EZ Slam Latches On Rear Tailgate EZ Adjust Spread Gate 28″ Deck Height 4 – 6k D-Rings 3 Way KTI Pump – 50% More Dumps – Power Up/Power Down/Gravity Down w Wireless Remote Double Broke Tear Drop Fender W Gussets For Maximum Strength and Durability
- Weight: 4200
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 24″
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Wall Material: steel
- Deck: 7 Ga steel floor
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: RAMPS
- Jacks: 8K
- Premium Features: 5 Year Warranty!
- Payload: 9800
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$11,600Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 73142 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 1DGDP1429SM073142 |
| Stock Number: | 73142 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailer |
| Model: | 82x14 14k GVRW Dump Trailer 24" Sidewalls |
| Warranty: | 5 years |