Trailers / 2025 Doolittle Trailer 8.5×22 Bruteforce Deckover Equipment Trailer #72027
Unit details
20k GVRW 16′ On-center Stake Pockets w/ 3/8′ Rub Rail Lockable Chain Box in Gooseneck w/ Lid Mud Flaps Step To Deck Both Sides 2″ Treated Yellow Pine Floor Floor Double Screwed every 4 Feet Leaf Springs w/ Equalizers & Cambered Axles Spare Tire & Wheel w/ Holder Mounted on Neck Rear Receiver Hitch Molded 7-way RV-Type Plug Break-Away Switch with Battery Wiring Ran Through Conduit w/ Grommets DOT Safety Tape LED Lights w/ Midway Turn Signal Dual 12K Jacks w/ Adjustable Drop Legs 36″ Removable Safety Chains w Weather Hangers Deburred and Hand Prepped before Painting Phosphate Washed before Painting Finish is a 2 Component Epoxy Primer & 2 Component Polyurethane Paint 3′ Channel Crossmembers on 16′ Caters
- Weight: 6181
- Coupler Type: Bumper Pull
- Coupler Descr: Pintle
- Deck: Pressure Treated Wood
- Lighting: LED
- Warranty: 5 Years
- Ramp Gate: Mammoth Ramps
- Payload: 16319
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 72027 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 22' 264" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22500 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 1DGDV2226SM072027 |
| Stock Number: | 72027 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailer |
| Model: | 8.5x22 Bruteforce Deckover Equipment Trailer |
| Warranty: | 5 years |