Trailers / 2025 Doolittle Trailer 102×20 Bruteforce Equipment Trailer #73449
Unit details
16 inch On-center Stake Pockets w/ 3/8 inch Rub Rail Mud Flaps 8 ft Self Store Ramps Step To Deck Both Sides 2 inch Treated Yellow Pine Floor Floor Double Screwed every 4 Feet Leaf Springs w/ Equalizers & Cambered Axles Spare Tire & Wheel w/ Holder Mounted on Neck Rear Receiver Hitch Molded 7-way RV-Type Plug BreakAway Switch with Battery Wiring Ran Through Conduit w/ Grommets DOT Safety Tape LED Lights w/ Midway Turn Signal Dual 12K Jacks w/ Adjustable Drop Legs 36 inch Removable Safety Chains w Weather Hangers Deburred and Hand Prepped before Painting Phosphate Washed before Painting Finish is a 2 Component Epoxy Primer and 2 Component Polyurethane Paint 10 ft Torque Tube 3 Inch Channel Crossmembers on 16 Inch Caters
- Weight: 5930
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: PINTLE LUNETTE
- Lighting: LED
- Tail: DOVE TAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: MAMMOTH RAMPS
- Jacks: 15K
- Payload: 19570
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 73449 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 20' 240" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25500 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 1DGDV2020SM073449 |
| Stock Number: | 73449 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailer |
| Model: | 102x20 Bruteforce Equipment Trailer |
| Warranty: | 5 years |