Trailers / 2025 Anderson 102X40 GOOSENECK WORKHORSE X EQUIPMENT TRAILER #105459
Unit details
GVRW 23900 GAWR 12000 2-5/16″ ADJUSTABLE GOOSENECK COUPLER SAFETY CHAINS DUAL HYDRAULIC JACKS 12″ I BEAM CONSTRUCTION PIERCED FRAME 2″ CHANNEL WITH 16″ ON CENTERS 6″ CHANNEL SIDE RAILS WITH RUB RAIL 5′ HD X RAMPS WITH SPRING ASSIST AND LOCKABLE RAMP BARS 12K OIL BATH AXLES DUALLY 2″ PRESSURE TREATED PINE DECK LED LIGHTS 7 WAY VEHICLE PLUG
- Weight: 7680
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: DOVETAIL
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: X RAMPS
- Jacks: HYDRAULIC
- Payload: 16320
TJ's Trailers, Inc.
Gooseneck Trailer
$24,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 105459 |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 40' 480" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 24000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 24000 lbs |
| GAWR: | 12000 lbs |
| Length: | 40' 480" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 4YNGN4029SC105459 |
| Stock Number: | 105459 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Anderson |
| Model: | 102X40 GOOSENECK WORKHORSE X EQUIPMENT TRAILER |
| Warranty: | 5 years |