Trailers / 2026 Anderson 102×16 5T DECKOVER EQUIPMENT TRAILER #106080
Unit details
9950 GVRW 2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER 7K TOP WIND JACK 6″ WRAPPED CHANNEL TONGUE 3″ CHANNEL CROSS MEMBERS 3″ CHANNEL CROSSMEMBERS ON 16″ CENTERS 9X72″ DIAMOND PLATE FENDERS DUAL 5200LB DROP BRAKE AXLES 225/75R15 LR D TIRES/WHEELS LED LIGHTS POWDERCOAT PAINT 5′ KNIFE EDGE WOOD COVERED FOLD DOWN, SPRING ASSIST RAMPS
- Weight: 2455
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: NONE
- Jacks: 7K
- Payload: 7495
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$5,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 106080 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 16' 192" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9950 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9950 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 4YNBN1629TC106080 |
| Stock Number: | 106080 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Anderson |
| Model: | 102x16 5T DECKOVER EQUIPMENT TRAILER |
| Warranty: | 5 years |