Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 7X24 PARTIAL TILT EQUIPMENT TRAILER 16K GVRW #003510
Unit details
DUAL BRAKE AXLES MULTI LEAF SLIPPER SPRING SUSPENSION 6″ CHANNEL WRAPPED TONGUE 2-5/16″ COUPLER 12K TOP WIND JACK 6″ CHANNEL FRAME 3″ CROSS MEMBERS STOP RAIL 2″ TREATED PINE DECK REMOVEABLE DOUBLE BROKE FENDERS STAKE POCKETS 7 WAY PLUG LED LIGHTING SEALED WIRING HARNESS 16′ TILT 12 DEGREE TILT ANGLE
- Weight: 4140
- Coupler Type: Bumper Pull
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 year warranty *see disclosures
- Ramp Gate: N/A
- Payload: 11860
TJ's Trailers, Inc. 7062
Equipment Trailer
$9,295Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 003510 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 24' 288" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 7X8BT2424TS003510 |
| Stock Number: | 003510 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | 7X24 PARTIAL TILT EQUIPMENT TRAILER 16K GVRW |
| Warranty: | 3 years |