Trailers / 2026 MAXX-D 102X22 HD POWER TILT EQUIPMENT TRAILER T8X10222 #142560
Unit details
2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER HYDRAULIC JACK 8″ CHANNEL TONGUE WITH TOOLBOX 6X2 1/2″ TUBE FRAME 3″ CHANNEL ON 12″ CENTERS STAKE POCKETS, RUB RAILS AND PIPE SPOOLS KNIFE EDGE REAR DUAL BRAKE AXLES TORSION SPRING UNDERSLUNG SUSPENSION DRIVE OVER FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR FLUSH MOUNT LED LIGHTS WITH SEALED WIRING WIRELESS REMOTE SPARE MOUNT
- Weight: 3700
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: TILT
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: TILT
- Jacks: HYDRAULIC
- Payload: 12300
TJ's Trailers, Inc. 7062
Equipment Trailer
$15,295Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142560 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 22' 264" x 8' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 8' 102" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2220TM142560 |
| Stock Number: | 142560 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 102X22 HD POWER TILT EQUIPMENT TRAILER T8X10222 |
| Warranty: | 5 years |












