Trailers / 2026 Hillcrest Trailers 83X16 GOOSENECK DUMP TRAILER 17.5K GVRW- 40″ SIDEWALLS #002313
Unit details
IBEAM 2-5/16: ADJUSTABLE COUPLER GOOSENECK 12K DROP LEG JACKS 3″ CHANNEL ON 12″ CENTERS 8″ IBEAM 12LBS PER FT. 7 GA. FLOOR DOUBLE BROKE FENDERS 6.5′ HD RAMPS STAKE POCKETS ON BOTH SIDES SEALED WIRING HARNESS LED LIGHTS SIDE SPARE MOUNT 6 D RINGS 12 TON RAMP 3 STAGE TELESCOPIC CYLINDER REAR STABLIZER JACKS LOCKABLE TOOLBOX WITH BATTERY AND PUMP TARP REAR COMBO GATE POWER UP/GRAVITY DOWN
- Weight: 5880
- Coupler Type: GOOSENECK
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Ramp Gate: 6.5′ RAMPS
- Jacks: HYDRAULIC 12K
- Payload: 11720
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$17,295Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 002313 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17600 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 7X8GD1625TS002313 |
| Stock Number: | 002313 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillcrest Trailers |
| Model: | 83X16 GOOSENECK DUMP TRAILER 17.5K GVRW- 40" SIDEWALLS |
| Warranty: | 3 years |