Trailers / 2026 MAXX-D 83X16 21K ROLL OFF DUMPSTER TRAILER RSX8316 #142531
Unit details
2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER SINGLE 10K DROP LEG JACK ENGINEERED TONGUE WITH TOOLBOX 10″X19LB IBEAM FRAME 2-10K ELECTRIC BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION T235/75R17.5 LR I RAIDAL TIRES HD TANDEM FENDERS FLUSHMOUNT LED LIGHTS WITH SEALED WIRING HARNESS PULL BACK TARP WIRELESS REMOTE WITH HYD/POWER OPTIONS AND NOCO BATTERY CHARGERS AGM GROUP 31 BATTERY SPARE TIRE AND MOUNT *BINS SOLD SEPERATELY
- Weight: 5600
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Jacks: HYDRAULIC
- Premium Features: *TRAILER ONLY- BINS ALSO AVAILABLE FOR PURCHASE.
- Payload: 15400
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$19,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142531 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BR1620TM142531 |
| Stock Number: | 142531 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 83X16 21K ROLL OFF DUMPSTER TRAILER RSX8316 |
| Warranty: | 5 years |