Trailers / 2026 MAXX-D 83×16 21K GOOSENECK ROLL OFF DUMPSTER TRAILER RSX8316G #142528
Unit details
21K GVRW 2-5/16″ 30K GOOSENECK COUPLER DUAL HYDRAULIC JACKS ENGINEERED NECK WITH FRONT TOOLBOX, WINCH PLATE AND PARE MOUNT 10″X19LB IBEAM FRAME 2-10K ELECTRIC BRAKE AXLES SLIPPER SPRING SUSPENSION T235/75R17.5 LR I RADIAL TIES HD TANDEM FENDERS FLUSHMOUNT LED LIGHTS AND SEALED WIRING HARNESS FLIP OVER ELECTRIC TARP KIT WIRELESS REMOTE WITH HYDRAULIC/POWER OPTIONS, NOCO BATTERY CHARGER AGM GROUP 31 BATTERY SPARE TIRE COMPATIBLE WITH 14′ AND 16′ BINS
- Weight: 5600
- Coupler Type: GOOSENECK
- Coupler Descr: 2-5/16
- Lighting: LEF
- Warranty: 5 YEARS
- Jacks: HYDRAULIC
- Premium Features: *bins sold separately
- Payload: 15400
TJ's Trailers, Inc. 7062
Dump Trailer
$22,895Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 142528 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8GR1623TM142528 |
| Stock Number: | 142528 |
| Year: | 2026 |
| Model: | 83x16 21K GOOSENECK ROLL OFF DUMPSTER TRAILER RSX8316G |
| Warranty: | 5 years |