Trailers / 2026 MAXX-D 96X20 HD DUAL TANDEM DUMP TRAILER DDX9620 #133919
Unit details
96″X20′ DUAL WHEELS TANDEM DUMP 25K GVRW PAYLOAD 18000 2-5/16″ GOOSENECK ROUND COUPLER DUAL HYDRAULIC JACKS I BEAM NECK WITH FRONT TOOLBOX WINCH PLATE SPARE MOUNT 12″X19LB IBEAM FRAME 3″ CHANNEL ON 12″ CENTER CROSS MEMBERS 4′ SOLID SIDES 8′ SLIVE IN RAMPS DUAL 12K ELECTRIC/HYDRAULIC BRAKE AXLES HDSS SUSPENSION DUAL WHEELS (9 TOTAL) 215/75r17.5 7 GAUGE FLOOR AND 10 GAUGE WALL FLOORS LED LIGHTS SEALED WIRING HARNESS WIRELESS REMOT NOCO BATTERY CHARGER SPARE AND MOUNT AGM GROUP 31 BATTERY
- Weight: 9900
- Coupler Type: GOOSENECK
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: PULL OUT RAMPS
- Jacks: HYDRAULIC
- Payload: 15100
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$29,495Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 133919 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 20' 240" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25000 lbs |
| GAWR: | 12000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8' 96" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BD2027TM133919 |
| Stock Number: | 133919 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 96X20 HD DUAL TANDEM DUMP TRAILER DDX9620 |
| Warranty: | 5 years |