Trailers / 2026 Anderson 82X16 EXTREME HD LANDSCAPE TRAILER
Unit details
9950 GVRW
5200lb axles
2-5/16″ ADJUSTABLE COUPLER
SAFETY CHAINS
7K DROP LEG JACK
5″ CHANNEL WRAPPED TONGUE
4X3X1/4 ANGLE FRAME
3X3X3/16″ CROSS MEMBERS ON 24″ CENTERS
2X3 11 GA. TOP RAIL
2X2X1/8″ ANGLE UPRIGHTS
DIAMOND PLATE FENDERS
225/75R15 LR D TIRES
2″ PRESSURE TREATED PINE DECKING
LED LIGHTS
SEALED WIRING HARNESS
POWDERCOAT PAINT
HD-X GATE 48″
TJ's Trailers, Inc. 7062
Utility Trailer
MSRP: $5,095$5,095Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 107223 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 16' x 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 7900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Payload: | 7900 lbs |
| Length: | 16' |
| Width: | 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 8K |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 4YNBN162XTC107223 |
| Stock Number: | 107223 |
| Year: | 2026 |
| Model: | 82X16 EXTREME HD LANDSCAPE TRAILER |
| Warranty: | 5 years |