Trailers / 2026 Covered Wagon 4×6 Single Axle Enclosed Trailer #106997
Unit details
16 inch OC Floor Cross Members Powder coated siding 2k Jack 1 and 1.5 inch tubing roof members Semi Screwless Exterior 46 inch interior height 3/4 inch Stabledeck floor and 3/8 inch Stabledeck walls 11 ga 3 inch steel main tube 1 piece roof 2ft v nose with 24inch ATP stone guard 2k straight axle ST185 13″ radial tires 4 way flat plug Cobra lined rear hoop and tongue
- Weight: 620lbs
- Coupler Type: bumperpull
- Interior Height: 5′
- Coupler Descr: 2″
- Deck: 3/4″ Stabledeck
- Lighting: led
- Warranty: 3 years
TJ's Trailers, Inc.
Cargo Trailer
$2,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 106997 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | Charcoal Grey |
| Length x Width: | 6' 72" x 4' 48" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| Length: | 6' 72" |
| Width: | 4' 48" |
Additional Information
| VIN: | 53FBE0618TF106997 |
| Stock Number: | 106997 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Covered Wagon |
| Model: | 4x6 Single Axle Enclosed Trailer |
| Warranty: | 3 years |