4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 1TDU23029TE003288 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | Timpte |
| Model: | 102X24 ALUMINUM DECKOVER EQUIPMENT TRAILER |
| Length: | 20' or 240" |
| Width: | 8' or 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | ALUMINUM |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 003288 |
102" OVER DECK WIDTH 29'8" OVERALL LENGTH 56" TONGUE RAMPS 5' DECK HEIGHT 35" LOAD ANGLE 14 DEGREES 24' DECK LENGTH 54" DOVETAIL LENGTH 16" WHEELS 225/75R15 10 PLY TIRES 6 LUG BOLTS PER WHEEL RUBBER TORSION SUSPENSION ELECTRCI SELF ADJUSTING BRAKES AJUSTABLE COUPLER 2-5/16" BALL SIDE CRANK 12K JACK 14 STAKE POCKETS LED LIGHTS 14000 GVRW TRAILER WEIGHT 3520LBS PAYLOAD 10480