4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 1TDU22524TE003279 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | Timpte |
| Model: | 1020 EZ LOAD ALUMINUM HYDRAULIC TILT TRAILER 1020TSRTB |
| Length: | 20' or 240" |
| Width: | 6' or 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | ALUMINUM |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 003279 |
TRAILER WEIGHT 2420 LBS PAYLOAD 7580 LBS 85-1/4" BETWEEN FENDERS 19'6" FULL DECK LENGTH 102" OVERALL WIDTH 24'6" OVERALL LENGTH 61" TONGUE LENGTH 24" DECK HEIGHT 225/75R15 10 PLY TIRES 15" WHEELS 6 LUGS TORSION AXLES ELECTRIC SELF ADJUSSTING BBRAKDJUTA COULER SIDE CRANK 2K JACK 4 MOVEABLE D RINGS- L TRACK ON BOTH SIDES 4 STAKE POCKETS LED LIGHTS 4 DEGREE LOAD ANGLE