Trailers / 2026 Prospector Trailers Prospector 7×16 Tandem Axle 16k Dump 2′ Side Walls #109086
Unit details
42 degree dump angle quarter inch 4×2 tube sidewall frame quarter inch 4×2 tube uprights 10 gauge metal floor 12 gauge metal sidewalls rear double swing doors 12 volt interstate deep cycle battery lockable pump and battery box 110 volt battery charger dot approved lighting system spare tire mount 8k top wind jack tarp kit 2′ sidewalls Dump trailer
- Weight: 5280
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Interior Height: 24″
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Deck: Steel
- Lighting: LED
- Warranty: 3 YEARS
- Tires: 215/75/17.5 16 Ply
- Ramp Gate: 48″ RAMP GATE
- Jacks: 10K
- Premium Features: Spare included!
- Payload: 10720
TJ's Trailers, Inc.
Dump Trailer
$12,795Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 109086 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 53FBN1626TF109086 |
| Stock Number: | 109086 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Prospector Trailers |
| Model: | Prospector 7x16 Tandem Axle 16k Dump 2' Side Walls |
| Warranty: | 3 years |