Trailers / 2026 MAXX-D 83X22 16K HD GRAVITY TILT EQUIPMENT TRAILER G8B8322 #143026
Unit details
16000LB GVRW 2-5/16: ADJUSTABLE COUPLER 10K DROP LEG JACK 8″ CHANNEL WRAPPED TONGUE WITH TOOLBOX 6X2 3/16″ TUBE FRAME 3″ CHANNEL ON 12″ CENTERS STAKE POCKETS AND RUB RAIL PIPE SPOOLS 6′ STATIONARY/KNIFE EDGE REAR DUAL 8K BRAKE AXLES TORSION SPRING SUSPENSION 22.5 UP ON 2 AXLES 215/75R17.5 WHEELS DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS 2X8 TREATED WOOD FLOOR LED LIGHTS, SEALED WIRING HARNESS TOOL TRAY BEHIND TOOLBOX
- Weight: 3420
- Coupler Type: BUMPER PULL
- Coupler Descr: 2-5/16″
- Lighting: LED
- Tail: TILT
- Warranty: 5 YEARS
- Ramp Gate: TILT
- Jacks: 10K
- Payload: 12580
TJ's Trailers, Inc.
Equipment Trailer
$12,195Price
Quick Specs
| Location: | Wendell, NC |
| Stock Number: | 143026 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 22' 264" x 6' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2227TM143026 |
| Stock Number: | 143026 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | 83X22 16K HD GRAVITY TILT EQUIPMENT TRAILER G8B8322 |
| Warranty: | 5 years |