4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 7X8BD1421TS002242 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | hillcresttrailers |
| Model: | 83X14 TANDEM AXLE DUMP TRAILER 40" SIDEWALLS 14K GVRW |
| Length: | 14' or 168" |
| Width: | 6' or 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | GRAY |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 002242 |
DUAL BRAKE AXLES SELF ADJUSTING BRAKES MULTI LEAF SLIPPER SPRING SUSPENSION WITH EQUALIZER 8" IBEAM, 13LB 2-5/16" ADJUSTABLE COUPLER 3/8 GRADE 70 SAFETY CAHINS 12K TOP WIND JACK 8" IBEAM 13LB MAIN FRAME 3" CHANNEL ON 12" CENTER CROSSMEMBERS 7 GA FLOOR 6.5' HD RAMPS STAKE POCKETS 7 WAY PLUG SEALED WIRING HARNESS 6 D RING TIE DOWNS REAR COMBO GATE POWER UP GRAVITY DOWN 12 TON 3 STAGE TELESCOPIC CYLINDER REAR STABLIZER STANDS SIDE STEPS LOCKABLE PUMP AND BATTERY BOX TARP FORMED TOP RAIL