4900 Wendell Blvd.
Wendell, North Carolina 27591

(919) 899-7999
best_daniel
| VIN: | 7X8BT2029TS002018 |
|---|---|
| Year: | 2026 |
| Make: | hillcresttrailers |
| Model: | 7X20 PARTIAL TILT EQUIPMENT TRAILER 14K GVRW |
| Length: | 20' or 240" |
| Width: | 6' or 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | GRAY |
| Location: | 7062 |
| Stock #: | 002018 |
DUAL BRAKE AXLES MULTI LEAF SLIPPER SPRING SUSPENSION 6" CHANNEL WRAPPED TONGUE 2-5/16" COUPLER 12K TOP WIND JACK 6" CHANNEL FRAME 3" CROSS MEMBERS STOP RAIL 2" TREATED PINE DECK REMOVEABLE DOUBLE BROKE FENDERS STAKE POCKETS 7 WAY PLUG LED LIGHTING SEALED WIRING HARNESS 16' TILT 12 DEGREE TILT ANGLE 7000LB AXLES 10,210LBS PAYLOAD CAPACITY